Trening Szybkiego Czytania

Oferta

Trening Szybkiego Czytania

Trening szybkiego czytania jest potrzebny dzieciom i młodzieży…

-by twoje dziecko szybko czytało -by twoje dziecko czytało ze zrozumieniem -by twoje dziecko czerpało satysfakcję z czytania -by twoje dziecko oszczędziło czas przy nauce -by twoje dziecko potrafiło się szybciej i efektywniej uczyć -by twoje dziecko wiedziało, jak funkcjonuje jego umysł

Trening szybkiego czytania jest potrzebny dorosłym…

Kto zaczął?

Szybkie czytanie opracowali Amerykanie szukając sposobów na lepsze wykorzystanie pracy mózgu, nauczano w Związku Radzieckim, ale tylko naukowców i dyplomatów. W Polsce zaczęto nauczać technik szybkiego czytania dzięki Anglikom, a konkretnie za sprawą naukowca i psychologa nazwiskiem Tony Buzan. Stał się on klasykiem map mentalnych, które są ważnym elementem w pracy nad szybkim czytaniem.

Jaka jest średnia prędkość czytania?

Niektórym trudno zrozumieć, jak można szybko czytać? Średnia prędkość czytania wynosi około 200 słów na minutę. Trenując szybkie czytanie można zwiększyć tę prędkość kilka lub nawet kilkanaście razy. Trzeba tylko wiedzieć jak się tego nauczyć. Nie jest to trudne. Wracamy do punktu wyjścia, lepiej korzystać z możliwości mózgu. Zaczyna się banalnie, tzn. tekst musi być w odległości od oczu 40-60 cm pod kątem 45˚, dzięki czemu mózg łatwiej przetwarza informacje, które widzą oczy. Jeszcze tylko trzeba wyeliminować popełniane przy czytaniu błędy i jesteśmy na dobrej drodze. Czytanie staje się przyjemnością, bo idzie łatwo i szybko.

A jak jest z czytaniem w szkole?

Ale tak na poważnie w szkole z czytaniem nie jest dobrze. Uczniowie nie są w stanie przeczytać na czas lub w ogóle lektur. Męczą się, bo to im zajmuje zbyt dużo czasu, a potem i tak niewiele pamiętają. Ale tak jest z tradycyjnym czytaniem, gdy powtarzamy w myślach czytane wyrazy i całe zdania. To fatalne przyzwyczajenie nazywa się subwokalizacją i powoduje spowolnienie tempa naszego czytania. Dlatego czytelnikowi trudno przekroczyć prędkość 300 słów na minutę. Mózg przy tak wolnym tempie pracy „nudzi się i zaczyna myśleć” o czym innym, ucieka w wyobraźnię i marzenia.

Drugi zły nawyk – regresja, czyli powroty do wcześniej przeczytanych fraz. A brak koncentracji wcale nam tu nie pomaga. Z pomocą trenera te i inne błędy można wyeliminować.

Sukcesy w szybkim czytaniu

Sukcesy uczniów cieszą, zwłaszcza, gdy absolwentka naszych zajęć, Dominika Hys, może czytać z prędkością 30 tysięcy słów na minutę. Nie od razu tak było. Dominika przede wszystkim ukończyła trening pamięci, a następnie rozpoczęła kurs szybkiego czytania. Jej początkowa prędkość czytania to 230 słów na minutę. Stopniowo rosła wraz z umiejętnością wyłowienia szczegółowych informacji. Dominika zadziwiła wszystkich, a nawet trenera swoim rekordem – 84 tysiące słów na minutę!!! Ale to nie był ostatni sukces Dominiki! Po dwóch latach uczennica podjęła się powtórnego treningu. Okazało się, że na wstępie jej prędkość czytania wynosiła pięć tysięcy słów!!!

Czyli efekt wcześniejszej pracy jest trwały! Następne dwa miesiące pracy wystarczyło, by dla Dominiki stało się normą czytanie z prędkością od 30 do 50 tysięcy słów na minutę. Oczywiście Dominika ustanowiła rekord Szkoły Pamięci i Szybkiego Czytania w Radomiu, ale na co dzień nie o rekordy chodzi. W zupełności wystarczy w praktyce szkolnej i życiowej czytać z prędkością 1000- 3000 słów na minutę.

Jak zapamiętać to, co przeczytaliśmy?

Ważne, by umieć przeczytane treści zachować na dłużej w pamięci. A do tego służą notatki mentalne, które też odpowiadają naturalnym możliwościom naszego umysłu, czyli mają charakter przestrzenny, a nie linearny tak popularny w praktyce szkoły tradycyjnej. Jeszcze tylko właściwy system powtórek i wszystko mamy w głowie! Warto to sprawdzić.

Efekty ćwiczenia szybkiego czytania:

-lepszy efekt rozumienia czytanego tekstu -oszczędność czasu -zapamiętywanie przeczytanych treści -podnoszenie potencjału umysłowego -możliwość pozyskania większej porcji informacji -satysfakcja z czytania -zwiększenie efektywności uczenia się -zwiększenie pewności siebie